İmparator otu

İmparator otu

 

İmparator (Cehennem) Otu:

 

Yüksek verimi ve yumuşak yaprakları ile tanınır. 

 

Çin'deki Guangxi yem tesisi, Çin yeni hibrit Napier çim ırkını eskisinden daha iyi geliştirerek ve iyileştirerek, bu türün ülke genelinde dağılımını teşvik etmek için Çinli Xin Swin Huang Zhu Chao adlı yetkilinin adını verdi. 

 

Geliştirilen bu yeni tür; Çin Pennisetum - Çin napier otu arasında bir melezdir. Tilki kuyruğu otu olarak da adlandırılır. Bazıları iyi büyüyen bir çim olarak Pennisetum americanum hybrid (Bana Grass) ile karıştırılmıştır. Besin değeri yüksektir. Hayvanlar yemeyi sever. 

Sapı dik yumrulu, yaklaşık 3-4 metre boyunda, geniş ve kalın yapraklıdır ve tohum tutmaz, güçlü bir kök sistemine sahiptir. Soğuk havaya çarparsa çiçek açar.

 

 Çin'den Tayland'a:

 

Bu çim, 2008 yılında Çin'den Tayland'a ithal edilmiştir. (Tayland'da) kış boyunca iyi yetişir.

Bazıları tarafından Tayland'da bu bitkinin Çince ismi; Taycaya "Muang Chin Grass, Phai King, Ya Phai Chom King veya Ya Chao Phaendin" olarak telaffuz edilir. Ama ithalatçı firma sahibi, Çin'den ithal edilen bu bitkinin isminin çevirimini

"imparator otu" olarak belirlemiştir.

 

Nasıl ekilir:

 

Dikim mesafesi, Çin kullanım kitaplarına göre çelik mesafesi 50 x 100 cm dir. Ancak Tayland'da 1x1 metre olan mesafenin en uygunu olduğu deneyimlenmiştir.

 

Yeni ekimde çok su gerektirir. İlk etapta her gün sulanması gerekir. Ancak suyun birikmesine izin verilmez. Yabancı otlara karşı büyüme için ekimden 3-4 hafta sonra yabani otlar temizlenmelidir. Bundan sonra İmparator Otu daha hızlı büyüyecek ve yabani otlarla savaşabilecektir.

 

Uygun ekim alanı:

 

İmparator otu, bir Napier otu cinsidir. Laterit toprak, kumlu toprak ve killi toprakta iyi yetişir. Kuraklığa dayanıklıdır, ancak su birikintisine karşı dayanıklı değildir.

1000 mm/yıl yağmur suyu ihtiyacı vardır. Güneş ışığına ihtiyacı vardır. Gölgeye yakın veya meyve bahçesinin gölgesine ekilirse verim çok daha düşük olacaktır. Bu nedenle yeterli güneş ışığı alan bir alana dikilmelidir.

Tam güneş almasına ve su birikintisi olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Hasat:

İlk kesim yaklaşık 75-90 gün sürer, yani en fazla 3 ay. Daha sonraki kesimler 45 günü geçmez, ancak yağışlı mevsimde ise, kesim için sadece 30 gün yeterlidir. Mümkün olduğunca toprağa yakın kesilmesi gerekir. Eğer yukarıdan kesilirse, eklemin yanından küçük ve verimi düşük dallar çıkacaktır.

Toprağa yakın kesilirse daha büyük, daha dolgun ve güzel yeni sürgünler filizlenir.

Elde edilen ürün, öğütmeye gerek kalmadan inekler tarafından yenilir. Kesim göğüs yüksekliğinden yüksek değilse sığırlar tüm sapları çiğneyebilecektir.

Ama saplar daha yaşlıysa doğranarak verilmelidir, veya kıtlık zamanlarında kullanılmak üzere yiyecekleri korumak için silaj yapmak için kullanılabilir, fakat bitkinin suyu konusunda dikkatli olunmalı, gerekirse bitki kesildikten sonra yaklaşık 1 gün güneşte bırakılmalıdır veya 60-70 günlük bitkiler slaj yapılmalıdır.

 

Gübreleme:

İnek gübresi veya üre ilk kez ayıklama ile aynı anda uygulanmalıdır. Kestikten sonra her seferinde yaklaşık yarım kova inek gübresi koyarak veya küme başına 1 ölçek üre gübresi eklerseniz harika olur. Koyu yeşil çimenlerin güzel görünmesini sağlar.

Hiç gübreleme olmazsa, gelecek nesildeki çimenlerin proteini düşecektir.

Azotlu gübreler olmadan, önceden yüksek proteinli yem bitkileri baş döndürücü derecede düşük olurdu, bu nedenle ortaya çıkan çimlerin besin değeri çok azdı veya hiç yoktu. Yem bitkilerine inek gübresi veya üre gübresi eklenmesinin ana nedeni budur.

İnek gübresi, taze veya kurutulmuş olsun, doğrudan kümenin tabanına konabilir. Ayrıca doğrudan çimlere pompalanabilir.

 

Sulama:

 

Bir su tedarik sistemi yerleştirilebilirse yıl boyunca yüksek verimliliğe sahip olacaktır. Santrifüj sprinkler, damlama boruları, damlama bantları dahil tüm sulama sistemleriyle birlikte ekilebilir veya toprak hendeği boyunca çalıştırılabilir. Damla sulama sistemi iyi planlanmışsa, sulama sistemiyle birlikte gübre de verilebilir.

 

İmparator çiminin avantajları:

 

Soğuğa dayanıklı, kuraklığa dayanıklı, hektar başına yüksek verim, yüksek protein.

İmparator otu 15 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda iyi büyüyebilir, bu da kışın (Tayland'da) bu çim türünün kesinlikle dinlenmeyeceği anlamına gelir. Her durumda taze ot, saman veya silajdan daha değerlidir.

İmparator otu ayrıca %18,46'ya kadar protein sağlayabilmektedir.

Araştırma sonuçları, 1dönüm alanda verimin 40-50 ton/yıl olduğunu, uygun şekilde bakılırsa verimin 60 ton/yıl'a kadar çıkacağını göstermiştir.

 

Bu bitkinin yaşlı sapları, diğer Napier otu türleri kadar sert değildir. Taze yemek için kesilen doğranmış ve ezilmemiş otlar yumuşak olduğu için inekler hemen hemen her şeyi çiğneyebilir.

Bu yönüyle diğer Napier otu türlerinden daha üstündür.

Kesimi kolaydır. Daha hızlı ve kolay kesilir.

Kesmesi kolay olduğu için çim biçme makinesini yormaz. Böylece makinenin güç döngüsünün fazla hızlandırılmasına gerek kalmadığı için çabuk bozulmayan ve en önemlisi daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan motora sahip olunur.

Sapın daha yumuşak olması kesimini kolaylaştırır. Bu da, kesimde daha fazla zaman kazandırır.

Makine bıçağını keskinleştirmeye veya bıçağı sık sık ayarlamaya gerek yoktur.

Bunların hepsi hayvan yetiştiricilerinin gizli maliyetleridir.

Başka bir avantajı da kalın, geniş ve gür yapraklarıdır. Yaprak oranı arttıkça proteinin yüksek olması sığır, keçi, koyun, at ve hatta hindi, kobay, tavşan veya domuzların yanı sıra daha birçok hayvanın beslenmesini mümkün kılar. (Çin'de domuz yetiştirmek için de kullanılır) Yaprakların bir kısmı dev Napier grubunun tarzında terler, ama o kadar da kaşıntılı değildir. Yaprakların kenarları keskin değildir.

İmparator Otu Tayvan Super Napier ile rekabet edemez ancak bitki daha büyük ve yaprakları daha geniştir. Yapraklar sert değil yumuşaktır ve aşağı sarkar. Yaprak koltukları daha yumuşak, yaprak yüzeyi daha pürüzlü ve gövdesi daha uzundur. 

 

Veriler:

 

%18.46 ham protein, 

%16.68 ince protein, 

%1.74 yağ, 

%9.91 kül, 

%17.7 lif, 3.54/kg 

Toplam lif, %25.26  

15 C ve üzeri sıcaklıklarda iyi (25-35 C uygun) 

Yağış ihtiyacı,1000 mm/yıl

Taze ağırlık: 40-50 ton/yıl

Öne Çıkarılanlar

Pakchonk 1

Napier Çim Pakchong 1 veya Tayvan Napier otu, tarafından yetiştirilmiş

Odot Yem Bitkisi

Normal de küçükbaş besleyenlerin en çok ihtiyaç duyduğu y

Maralfalfa Yem Bitkisi

Maralfalfa, ülkemizde son yıllarda popüler hale gelen bir yem bitkisidir. Mara

Yorumlar