Maralfalfa Yem Bitkisi

Maralfalfa Yem Bitkisi

Maralfalfa, ülkemizde son yıllarda popüler hale gelen bir yem bitkisidir. Maralfalfa bitkisi, yüksek protein içeriği, düşük lif oranı ve yüksek sindirilebilirliği ile bilinir.

Maralfalfa bitkisi, Güney Amerika'da doğal olarak yetişen bir bitkidir. Daha sonra Avrupa ve Asya'ya yayılmıştır. Türkiye'de de özellikle hayvancılık sektöründe kullanımı giderek artmaktadır.

Maralfalfa bitkisi, özellikle kuru koşullara dayanıklıdır. Bu nedenle, sulama kaynaklarının sınırlı olduğu bölgelerde yetiştirilmesi oldukça avantajlıdır. Ayrıca, maralfalfa bitkisi, diğer yem bitkilerine göre daha az hastalık ve zararlıya maruz kalmaktadır.

Maralfalfa bitkisi, özellikle sığır ve koyunlar için uygun bir yem bitkisidir. Ayrıca, kümes hayvanları, tavşanlar ve atlar için de uygun bir yem bitkisidir. Maralfalfa otu, yüksek besleyici değeri ve düşük lif oranı nedeniyle hayvanların verimini önemli ölçüde olumlu yönde etkilemektedir.

Maralfalfa, yem bitkileri arasında yer alan ve hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilerin rağbet gösterdiği bir bitkidir. En az 10 yıllık bir yem bitkisidir. Maralfalfa her biçimde dönümden(1000m2) 25 tona yakın ot verir ve sezonda iklime göre 3 hasat yapılır. Her hasatta 25 tona yakın ot verimi sağlamaktadır.

Maralfalfa’nın besin değerleri de yüksektir. Maralfalfa’da %19-20’ye kadar ham protein, %12 karbonhidrat ve %3 civarı ham yağ içeriği vardır. 

 

Maralfalfanın Otunun Faydaları Nelerdir?


Yüksek verim sağlar. Maralfalfa her biçimde dekardan 25 tona yakın ot verir ve sezonda iklime göre 3-4 hasat yapılabilir. Bu sayede yem bitkisi ekilen arazilerden tasarruf edilmesini sağlar.
Yüksek besin değeri içerir. Maralfalfa’da %19-20’ye kadar ham protein, %12 karbonhidrat ve %3 civarı ham yağ bulunur. Bu da hayvanların sağlıklı ve verimli olmasına katkıda bulunur.
Uzun ömürlü bir bitkidir. Maralfalfa uygun iklim ve toprak şartlarında 10 ila 15 yıl boyunca hasat edilebilir.
Farklı hayvanlara yedirilebilir. Maralfalfa büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvancılık için kullanılabilir. Silaj veya kuru ot olarak verilebilir.
Yüksek yem girdilerinizi sıfıra indirir. Verimi sayesinde yüksek yem fiyatlarından sizi kurtarır.
Maralfalfa besleyiciliği ve silaj verimi yüksek bir yem bitkisidir.
Tek yıllık değil ekildikten sonra 10-16 yıl boyunca iyi bakımı yapılmış bir maralfalfayı hasat edebilirsiniz uygun iklim koşullarında.
-Sıcak bölgelerde yıl boyu, diğer bölgelerde ise mart ayından en geç ekim ayının son haftasına kadar ekim yapabilirsiniz
-Senede iklime göre 2-3 biçim yapılabilir.
-Her biçimde 1000m²’de 25 ton silaj elde edebilirsiniz.
-Kök gelişimini tamamladıktan sonra (ilk ekimden 90 gün sonra) her 45 günde bir hasat edilebilir.

-Mısırın 1/3’i su kadar ister.
-Sadece bol miktarda, yanmış hayvan gübresi yeterlidir. Sonraki biçimlerde ise azot ağırlıklı gübreleri atabilirsiniz.
-TOHUMU YOKTUR. Çelikten çelik yapılarak çoğaltılır.
-Sürdürülebilir tarım açısından çok önemli ve gerekli bir silaj bitkisi olup kendi çeliğinden çelik üretebildiği için sürdürülebilir tek silajlık yem bitkisidir.
-Üretim ve hasat sürecinde en az dışsal girdi ve çıktı olarak en yüksek çıktı mevcuttur. (Gübre ve Makine kullanımı gibi)
-Üretim ve kullanımın mümkün olan en küçük çevresel etki özelliği birim alanda alınabilecek en yüksek tonaj.
-Dönüme 2000 adet uygulama yapılır alınan verimler ve bahsedilen tonajlar 2000 adet çelik dikimi yapılan arazilerden elde edilmiştir.

 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Odot Yem Bitkisi

Normal de küçükbaş besleyenlerin en çok ihtiyaç duyduğu y

Maralfalfa Yem Bitkisi

Maralfalfa, ülkemizde son yıllarda popüler hale gelen bir yem bitkisidir. Mara

Süper Yaprak Napier

TÜRKİYE DE İLK VE TEK

Yorumlar